«Орыс тіліндегі мәтін: мәдениет беттерінен» жобасы аяқталды

Осы жылдың қараша-желтоқсан айларында Санкт-Петербургте Ирландия мен Қазақстан елдері үшін «Орыс тіліндегі мәтін: мәдениет парақтары бойынша» масштабтық ағартушылық жобасы өткізілді.

Жобаны Ресей Федерациясының Білім Министрлігінің қолдауымен «Қосымша кәсіптік білім беру орталығы — «АЛЬФА-ДИАЛОГ»» дербес коммерциялық емес ұйымы жүзеге асырды. Жобаның мақсаты — Ресейдің ұлы ғылым және мәдениет қайраткерлерінің өмірі мен жетістіктерімен танысу негізінде орыс тілін үйренуге шетелдік және екі тілді аудиторияны қалыптастыру және дамыту.

Жобаның негізгі серіктестері А.И. Герцен атындағы Ресей мемлекеттік педагогикалық университеті, Ирландиядағы орыс тілі мұғалімдерінің қауымдастығы, Қазақстандағы Баишев университеті болды.

Жоба келесі серіктестердің белсенді қатысуымен өтті: орыс тілі мен әдебиеті оқытушыларының халықаралық қауымдастығы, «Орыс әлемі» қоры, Санкт-Петербург қаласының сыртқы байланыстар жөніндегі комитеті, «АССУЛ» ҚБ жанындағы ғылыми-әдістемелік кеңес, Ирландиядағы «Наша газета» баспасы және «Русский мост» КЕҰ, Қазақстандағы Ресей Ғылым және мәдениет орталығы, Қорқыт Ата атындағы Қызылорда университеті, білім беруді қолдау қоры және басқа ұйымдар.

Жоба аясында вебинарлардың тақырыптық циклдері («Ресей Нобельі», «Ресей театры», «Ресей университеттері», «XXI ғасырдың орыс тілі», «Санкт — Петербург пен Мәскеуде серуендеу», «Пушкинге қонаққа»…), «Мәдениетаралық диалог: Ресей — Ирландия», «Мәдениетаралық диалог: Ресей — Қазақстан» форумдары, «Мен орыс тілінде сөйлеймін» шығармашылық жұмыстар байқауы және басқа да шаралар өтті.

Жобаның жүргізушілері Санкт-Петербург университеттерінің оқытушылары болды (А.И. Герцен атындағы РМПУ, Санкт-Петербург мемлекеттік университеті, Мәдениет институты) және Ресейдің басқа университеттері, мұражайлардың ғылыми қызметкерлері (Ресей мұражайы, фонтан үйіндегі А.А. Ахматова мұражайы, Ф.М.. Достоевский, В. И. Даль). Жобаға А.И. Герцен атындағы РМПУ филология факультетінің студенттері мен магистранттары белсенді қатысты. Жалпы жобаға Қазақстаннан, Ирландиядан және Ресейден бір жарым мыңнан астам адам қатысты, олардың ішінде оқушылар, студенттер, ЖОО оқытушылары, мектеп мұғалімдері және басқа да кәсіп өкілдері бар.

Жоба қатысушылары «Орыс тіліндегі мәтін: мәдениет парақтары бойынша» жобасының ерекше қажеттілігін атап өтті, әсіресе бүгінгі таңда кәсіби және адами байланыстардың мәжбүрлі түрде бөлінуі, жобаның барлық іс-шараларының жоғары деңгейі, жетекші тақырыптық циклдар мен ұйымдастырушылардың кәсібилігі. Жоба қорытындысы бойынша қарарлар қабылданды, онда қатысушылардың негізгі идеялары мен ұсыныстары көрініс тапты.

Жоба туралы толығырақ Қазақстандағы жоба сайтында https://spbeducation.wixsite.com/russiantext-kz және Ирландиядағы жоба  сайты https://spbeducation.wixsite.com/russiantext-ireland